15 Ocak 2010 Cuma

Veda'nın Savaş Sahneleri Olay Yaratacak...


Her kesimden izleyicinin sabırsızlıkla beklediği Veda filmi, müthiş savaş sahneleriyle de nefes kesecek...

“Yıl 1915 Ağustos, müttefikler hem Seddülbahir hem de Arıburnu’nda başarılı olamayınca, Çanakkale Boğazı’nı, geriden sarkarak ele geçirmek amacıyla harekete geçerler. İngiliz başkomutan General Hamilton, Anafartalar’da üçüncü bir cephe açmaya karar verir.

8 Ağustos 1915 günü Alman General Liman Von Sanders, Kurmay Albay Mustafa Kemal’i Anafartalar Grup Komutanlığına atar. Anafartalar Grup Komutanı olan Mustafa Kemal, Ağustos sabahı ilk önce 12. tümen 9. İngiliz Kolordusu daha sonra da 7. Tümen Anzak Kolordusu ile işbirliği yapmasına engel olmak amacıyla, damakçılık Bayırı yönünde saldırıya geçer. Her iki tümenin saldırıları da başarılı olur. İngiliz Birlikleri, beklemedikleri bu karşı Türk taarruzu ile şaşkına dönmüştür ve ağır kayıplar verir.”

Yıl 2009 Aralık… Doğal savaş platosu olarak tanımlanan İzmir’in Seferihisar ilçesi. Merakla beklenen Atatürk filmi “VEDA” için Çanakkale savaşının çekildiği Seferihisar...

Filmin çekimlerin tamamlanmasına 10 gün kala, savaş sahnelerinin çekilmesi için mevzi ve cepheler kazılmaya başlandı. Bunun için 10 traktör, 2 iş makinası, 4 kamyon, 30 ton kütük kullanıldı.

Savaş sahneleri için 55 at, 3 adet 150 kişilik çadır kullanıldı. Yalnız bu sahneler için 250 figürasyon, 20 profesyonel dublör rol aldı. 60 kişilik dublör ekibi, savaş uzmanı kişiler tarafından 1 hafta boyunca askeri eğitime alındı, ileri derece savaş teknikleri öğretildi.

Gece sahneleri aydınlatılması için 59 M vinç Seferihisar’a getirildi. 5 gün süren çekimler boyunca ısınmak için 20 ton odun kullanıldı. Patlama sahneleri için 10.000 litre torflu toprak, 250 bomba, 3.000 litre akaryakıt, 100 tane lastik yakıldı, 1000’e yakın fünye kullanıldı.

Bunun yanı sıra 2 ambulans, 2 itfaiye aracı, 1 arazi jipi ve 2 ATV sette bulunduruldu.

6 yorum:

 1. vallaha ben ilk defa böyle güsel bir organizasyonda yer aldım bütün techicat ve çekimleri figüran olarak hem oynadım hemde izledim böyle mükemmel bir çekimi birdaha ömrühayatımda yaşıyamam herhalde zülfü livaneliye sonsuz saygılar ve teşekkürler ediyorum... heleki içinde bulundugumuz şu ortamda bugünlere nasıl gelindigi konusunda toplumun bilgisini tazeliycek ve bagları güçlendiricek bu filmi hem yazıp hemde yönettigi için bir teşekkürü borç biliyorum sizin gibi büyüklerimizin ve aydınlarımız olduktan sonra bu ülkeyi karış karış parsel parsel satsınlar biz 90 yıl önceki bilinçle tekrar almasını biliriz... yaşasın kuva-i milliye ruhu...

  YanıtlaSil
 2. Gerçekten çok etkileyici gözüküyor. Yalnız bir önerim var. Fragman izleme ekranında boyutları seçtiğimiz alanda Teaser kelimesi kullanılmış. Bunun Türkçe'ye geçmiş halini yazmanız bu filme daha çok yakışır.

  YanıtlaSil
 3. bravo! oyuncu secimleri de harika, eminim muzik ve senaryo da oyledir. mutlaka gidicem.

  YanıtlaSil
 4. Tam zamaninda cekilmis bir Ataturk filmi. Gercekten harika gozukuyor. Merakla bekliyoruz!

  YanıtlaSil
 5. Son yılların Atatürk'ü en iyi anlatan bir film olmuş.Çok etkileyici bir film gibi görünüyor.Heyecanla bekliyorum

  YanıtlaSil
 6. Böyle bir film yapmakta geciktiğimizi bile düşünüyorum yinede elinize sağlık. Filmi merakla bekliyorum, benimle yaşıt arkadaşlarıma Atatürk'ü çok iyi bir şekilde anlatacağına inanıyorum. Ayrıca bu zamana kadar çekilmiş en iyi Türk filmi olacağı şüphesiz, sonuçta böyle bir lider adına çekilmiş filmin manevi değeri paha biçilemez. Umarım Ulu Önederimizi dünyaya tanıtır.

  YanıtlaSil